Najczęstsza choroba zawodowa rolników? Borelioza

Jak wynika z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, to borelioza jest najczęstszą chorobą zawodową wśród rolników. Podobnie zresztą było w roku ubiegłym. Według raportu KRUS w 2016 r. na 268 zgłoszonych wniosków, o jednorazowe odszkodowanie w związku z chorobą zawodową, aż 226 z nich dotyczyło boreliozy.

Nie ma w tym nic dziwnego zważywszy na fakt, w jak przychylnym do rozprzestrzeniania tej choroby środowisku pracują rolnicy. Borelioza jest chorobą przenoszoną przez kleszcze, m.in. ich ślinę. Natomiast najczęściej zamieszkiwanymi terenami przez te pajęczaki są wysokie trawy oraz krzewy, których na wsiach jest mnóstwo. Nie trudno więc rolnikom, o zarażenie się tą chorobą.

Najbardziej zagrożonymi boreliozą rolnikami są ci z województw – podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Duże zalesienie, ogromna ilość pastwisk oraz nieużytków rolnych spowodowały, że w obu tych województwach stale, co roku dochodzi do wielu zachorowań na boreliozę.

Podobnie jak i z innymi zagrożeniami przy pracy, tak również ukąszeniom przez kleszcze można i należy zapobiegać. Warto używać preparatów odstraszających te pajęczaki. Innym rozwiązaniem jest stosowanie ochronników ciała, a przede wszystkim głowy i karku. Z takich elementów składają się praktycznie wszystkie zestawy ochronne dla leśników oraz ogrodników. Również po powrocie z lasu lub łąki, dobrze aby sprawdzić czy na ciele nie pojawiły się żadne ślady kleszczy.

Jeśli już jednak zostaniemy zaatakowani przez kleszcza, należy go jak najdelikatniej wyciągnąć w całości. Następnie trzeba obserwować czy w miejscu ukąszenia na skórze, nie pojawiło się zaczerwienienie. Jest to wczesny objaw zarażenia boreliozą.

Borelioza początkowymi objawami może przypominać grypę – ból głowy, osłabienie, gorączka. Natomiast w ciągu kilku tygodni od ukąszenia przez kleszcza mogą pojawić się kolejne objawy, takie jak zapalenie stawów lub zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Borelioza może doprowadzić nawet do przewlekłych chorób oraz groźnych dla życia powikłań.

O wypłatę od KRUS jednorazowego odszkodowania w związku z uszczerbkiem na zdrowiu spowodowanym chorobami zawodowymi może ubiegać się każdy, ubezpieczony rolnik.

 

Źródła:

  • poradnikzdrowie.pl
  • www.krus.gov.pl

Dodaj komentarz