Czy powinniśmy chronić dłonie przed olejami silnikowymi?

Chyba nikt nie wyobraża sobie obecnie pracy na roli bez chociażby małego udziału maszyn. Pomagają one w codziennych czynnościach, sprawiając że nie są już one tak męczące. Pomagają również w dużym stopniu oszczędzać czas, który w rolnictwie jest bardzo istotny. Żeby jednak pracowały poprawnie, jak wszyscy wiemy – wymagają stosowania olejów. Użytkownicy traktorów i innych maszyn rolniczych muszą więc pamiętać, o cyklicznym smarowaniu olejami silników, układów hydraulicznych, czy przekładni. Nic więc w tym dziwnego, że rolnicy bardzo często mają bezpośredni kontakt z olejami. Jednak czy zdają sobie oni sprawę, że olej jest szkodliwy dla zdrowia?

Czy jesteśmy świadomi zagrożenia pracy z olejami silnikowymi?

Rolnicy zazwyczaj przed negatywnym działaniem olejów chronią się tylko powierzchownie. Stosują rękawice ochronne, które ułatwiają jedynie chwyt na oleistych powierzchniach. Przy ich wyborze kierują się przede wszystkim komfortem, a nie bezpieczeństwem. Jest to bezpośrednio związane z niewiedzą na temat zagrożeń wynikających z pracy przy udziale tego typu substancji. Nikt nie napiłby się oleju silnikowego, czemu więc pozwalamy aby wnikał on w ciało poprzez kontakt ze skórą? Według przeprowadzonych ankiet, aż 88% respondentów nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo olej jest szkodliwy dla zdrowia.

Do czego prowadzi kontakt oleju silnikowego ze skórą?

Nasza skóra w bardzo szybki i łatwy sposób wchłania różne chemikalia, w tym oleje. Odbywa się to poprzez ich kontakt z zewnętrzną warstwą naskórka – warstwą zrogowaciałą. W ten sposób ryzyko wystąpienia w przyszłości reumatoidalnego zapalenia stawów zwiększa się aż o 30%. Choroba ta dotyka układ mięśniowo szkieletowy, a w szczególności stawy. Prowadzi do ich destrukcji, zniekształcenia, przykurczów i upośledzenia funkcji, a ostatecznie bywa najczęstszą przyczyną postępującego inwalidztwa i przedwczesnej śmierci. Reumatoidalne zapalenie stawów, w krajach gdzie obecny jest przemysł, to aktualnie główna przyczyna niepełnosprawności wśród osób w wieku powyżej 55 lat.

Jak ochronić się przed zagrożeniem dla zdrowia, które stwarza olej?

Aby zapobiec wnikaniu oleju w skórę poprzez dłonie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice ochronne. Szczególnie rekomendowane do pracy z olejami silnikowy są rękawice ATG MaxiDry. Rękawice te są cieńsze od niemal wszystkich standardowych rękawic nitrylowych ogólnego zastosowania, ale zawierają warstwę odporną na działanie cieczy. Chroni ona przed olejem o lepkości 60 cP przez ponad 480 minut (8 godzin).

Rękawice ATG MaxiDry dostępne są w naszym sklepie. Aby je zamówić, wystarczy kliknąć tutaj.

Dodaj komentarz