bhp w rolnictwie - urazy

BHP w rolnictwie – urazy, ich przyczyny i sposoby zapobiegania

Środowisko pracy w przemyśle rolniczym jest bardzo zróżnicowane. Jest to spowodowane faktem, że w ciągu dnia rolnik musi wykonywać pracę na kilku różnych stanowiskach. Nie jest to bez znaczenia dla zagrożeń skutkujących wypadkami przy pracy. Dlatego tak ważna jest znajomość chociaż podstawowych zagadnień BHP w rolnictwie.

Według raportów KRUS rolnicy są co raz bardziej świadomi zasad BHP. Duża część rolników stara się eliminować zaniedbania powstałe w miejscu pracy oraz zmieniać swoje złe nawyki. Pomimo to, w dalszym ciągu co roku dochodzi do mnóstwa mniej lub bardziej groźnych wypadków przy pracy w rolnictwie.

Taki stan rzeczy związany jest z wieloma czynnikami. Ilość wypadków przy pracy można jednak skutecznie ograniczyć stosując się chociażby do podstawowych zasad BHP w rolnictwie. W dalszym jednak ciągu istnieje część rolników, która uparcie je ignoruje. Może to wynikać z niewiedzy, pośpiechu, zmęczenia lub zwykłego lenistwa. Taka lekkomyślność kosztuje – zdrowie i pieniądze.

Praca rolnika nie należy do łatwych, ani bezpiecznych. Codziennie jest on narażony na wiele czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do wypadków przy pracy. Pomimo rosnącej świadomości rolników odnośnie bezpieczeństwa w pracy, nie są oni w stanie wyeliminować wszystkich zagrożeń. Wyróżnić można kilka głównych ich typów, przez które najczęściej dochodzi do urazów.

Rodzaje i główne przyczyny zagrożeń w rolnictwie

W przemyśle rolniczym najczęściej dochodzi do urazów na skutek potknięć, poślizgnięć lub upadków z wysokości. Skutkują one skręceniami, potłuczeniami oraz złamaniami kończyn. Co w konsekwencji może wiązać się z długą rekonwalescencją. Bardzo często wpływ mają kiepskie warunki atmosferyczne. Ilość takich wypadków nasila się zwłaszcza w zimie, gdy jest mokro i ślisko. Niestety ale w wielu sytuacjach poszkodowani sami na siebie ściągają niebezpieczeństwo, nie stosują się do podstawowej zasady BHP w rolnictwie, jaką jest organizacja miejsca pracy. Ściśle wiąże się to z innym zagrożeniem, czyli upadkiem przedmiotów na poszkodowanego.

Praca rolnika często polega na obsłudze maszyn lub narzędzi do produkcji rolnej. Wspomaganie pracy maszynami powinno przebiegać w sposób odpowiedzialny i maksymalnie bezpieczny. Niestety, ale nie zawsze tak jest. Część rolników pracuje w pośpiechu, a przez to nierozważnie korzysta z maszyn. Widok osoby manipulującej przy będącej w ruchu maszynie lub popychanie materiału rękoma może jeżyć włosy na głowie. Na szczęście jest, to co raz rzadszy obrazek. Kolejne potencjalne niebezpieczeństwo, to kiepski stan urządzeń, z których rolnicy korzystają. Nawet jeśli dokonywana jest ich naprawa, to bardzo często samodzielnie, bez udziału fachowców.  Takie „samoróbki”, bez udziału fachowca to ogromne zagrożenie dla osób obsługujących maszyny. Bardzo podobnie wygląda sprawa jeśli chodzi, o korzystanie z narzędzi rolniczych. Nie zawsze są one w takim stanie, jakim być powinny. Również pewna grupa rolników korzysta z nich w pośpiechu, w sposób nieodpowiedzialny.

Rolnicy przeprowadzający opryski są narażeni na kontakt z na prawdę niebezpiecznymi dla zdrowia substancjami. Niestety, ale ich szkodliwe oddziaływanie również jest podawane przez KRUS jako jedna z najczęstszych przyczyn urazów. Aby się przed nimi uchronić nie potrzeba zbyt wiele, wystarczą nawet podstawowe środki ochrony.

Jak ustrzec się niebezpieczeństw w rolnictwie?

Aby skutecznie bronić się przed urazami podczas prac, należy przede wszystkim zapoznać się z podstawowymi zasadami BHP w rolnictwie. Ich nieznajomość bardzo szkodzi. Bezwzględne stosowanie się do nich, pomoże ustrzec się przed wieloma typami zagrożeń. Przede wszystkim w rolnictwie należy kierować się rozwagą i cierpliwością. Oceniać swoje możliwości oraz starać się eliminować wszelkie zaniedbania w swoim środowisku pracy. Bardzo ważnym jest aby zadbać, o właściwe środki ochrony indywidualnej, które będą odpowiednim zabezpieczeniem dla potencjalnie zagrożonych części ciała.

Z uwagi na ryzyko upadków oraz poślizgnięć trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni obuwie do pracy. Istotne jest, aby było ono wyposażone w podeszwy antypoślizgowe. Zapewni to ochronę przed upadkami w różnych warunkach. Dodatkowo warto aby było wsparte podnoskiem lub wkładkami antyprzebiciowymi, które uchronią stopy przed ostrymi krawędziami przedmiotów. Natomiast aby ustrzec stopę przed upadającymi przedmiotami, producenci obuwia ochronnego stosują powłokę, która absorbuje większość siły uderzenia. Dobrze aby buty lub kalosze ochronne były trwałe, odporne na otarcia oraz substancje chemiczne.

Większość prac, rolnicy powinni wykonywać w rękawicach ochronnych. Głównie tych chroniących dłonie przed chemikaliami oraz zapewniającymi ochronę przed urazami mechanicznymi – przecięciami, uderzeniami. Ze względu na fakt, że praca odbywa się na zewnątrz to doskonale aby rękawiczki przeciwdziałały czynnikom atmosferycznym. W wilgotnym środowisku, zapewniały dobry i pewny chwyt, w zimnie rozgrzewały dłonie, a w lecie – ochładzały. Pozwoli to nie pracować nie tylko bezpieczniej, ale i wygodniej.

Jeśli chodzi o sezon oprysków i wdychanie szkodliwych chemikaliów to bezwzględnie trzeba zaopatrzyć się w środki ochrony dróg oddechowych. Mogą to być maski lub półmaski wielokrotnego użytku, ale i jednorazowe. Należy jednak pamiętać, że produktów wielorazowych używa się wspólnie z elementami oczyszczającymi – filtrami lub pochłaniaczami. Natomiast warto zapewnić sobie ochronę całego ciała stosując kombinezony oraz gogle ochronne.

Nie wolno też zapominać, o ochronie oczu. Mogą być one w ciągu tylko jednego dnia, wielokrotne narażone na uderzenia, a nawet przebicia. Cięcie drewna, czy kontakt z różnymi pyłami lub ziarnami mogą doprowadzić do ich ciężkich urazów. Aby zapobiec takiemu niepotrzebnemu ryzyku, stosuje się ochronniki oczu. Okulary ochronne zapewniają bezpieczeństwo oczom, większy komfort pracy, ale i dobry wygląd. Nie różnią się one obecnie wyglądem w niczym, od modnych okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych.

Co jeśli dojdzie już do wypadku?

Większości wypadków można zapobiec odpowiednio wcześniej. Wystarczy sama znajomość podstawowych zagadnień BHP w rolnictwie oraz wyobraźnia. Jest to spore ograniczenie liczby wypadków, ale nie ich całkowita eliminacja. Wiadomo, że wszystkiego przewidzieć się nie da.

Jeśli już dojdzie do jakiegoś wypadku należy bezzwłocznie zgłosić go do KRUS – osobiście, telefonicznie lub na piśmie. Każdy dzień zwłoki, działa na niekorzyść rolnika. Z biegiem czasu, ustalenie przyczyn i okoliczności wypadku mogą być trudniejsze w ustaleniu. Może to skutkować ograniczeniem prawa do uzyskania jednorazowego odszkodowania.

Dodaj komentarz