Ochrona słuchu – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć dlaczego warto, o nią zadbać. W końcu hałas jest obecnie wszędobylskim zjawiskiem. W mniejszym lub większym stopniu, ale jest on zawsze dla nas szkodliwy. Narzekać na jego nadmiar mogą szczególnie ci, którzy na co dzień ułatwiają sobie pracę przy użyciu głośnych maszyn. Jednym z największych przemysłów, gdzie wykorzystuje się tego typu maszynerię jest rolnictwo. Chyba nikt nie wyobraża sobie teraz przeprowadzania oprysków, koszenia, czy zbioru żniw na wielohektarowych polach bez użycia jakichkolwiek maszyn. Korzystając z nich, rolnicy zapominają niestety jak szkodliwy jest hałas, które te maszyny emitują. Jak mogą sobie więc poradzić z tym zagrożeniem?
Jaki jest dopuszczalny poziom natężenia hałasu? Jak hałas wpływa na nasze zdrowie?
Przede wszystkim należy zawsze pamiętać jakie natężenie poziomu hałasu jest dla nas szkodliwe. Ogólnie przyjmuje się, że w trakcie 8 godzinnej pracy, docierający do nas hałas nie może przekraczać 85dB. Tak długotrwałe narażenie na jeszcze wyższy poziom decybeli, bez żadnych zabezpieczeń na pewno wiązać się będzie z przykrymi konsekwencjami. A tych jest na prawdę mnóstwo. Może to być w tym przypadku “tylko” ból głowy, rozdrażnienie ale i uszkodzenie słuchu lub nawet jego nieodwracalna utrata. Hałas jest szkodliwy nie tylko dla narządów odpowiedzialnych za słuch, ale i układu nerwowego oraz pokarmowego. Hałaśliwe środowisko pracy negatywnie wpływa zarówno na nasz stan fizyczny, jak i psychiczny.
Zazwyczaj dużemu hałasowi towarzyszy ból. Nie jest to jednak reguła, dlatego hałas jest bardzo zdradliwym rodzajem zagrożenia. Przez wiele lat możemy sobie nawet nie zdawać z tego sprawy, że hałas upośledza nasze narządy słuchu. W konsekwencji możemy zacząć niedosłyszeć. Wszelkie zmiany w słuchu, spowodowane przez hałaśliwe środowisko są niestety nieodwracalne.
Jak wygląda właściwa ochrona słuchu?
Przemysł rolniczy jest niestety ale jednym z najbardziej zagrożonych na ryzyko hałasu. Dlatego w tym przemyśle, tak ważna jest właściwa ochrona słuchu. Mogą nam do niej posłużyć zatyczki, popularnie zwane stoperami oraz nauszniki przeciwhałasowe. Chronią one przed poziomem hałasu podanym przez producenta, wyciszając lub całkowicie blokując odbiór sygnałów dźwiękowych z zewnątrz. Nauszniki znajdują się zazwyczaj na pałąku, który służy do zakładania ich na głowę, szyję lub pod brodą. Dostępne są również w wersjach, do montowania na hełmach ochronnych. Za odpowiednie wygłuszenia dźwięków odpowiadają czasze, zazwyczaj wykonywane z różnego rodzaju pianek. Z zewnątrz otoczone są poduszkami, które zapewniają wygodny kontakt i przyleganie nauszników z uszami.
Istnieje jeszcze jeden podział nauszników, na pasywne oraz aktywne. Zadaniem tych pierwszych jest wyciszanie wszystkich dźwięków docierających do uszu, tak aby nie przekraczały nieszkodliwego poziomu decybeli. Aktywne natomiast wyciszają jedynie te dźwięki, które mogą narazić słuch na niebezpieczeństwo. Korzystając z nich możemy bez żadnych przeszkód rozmawiać i pracować, a przy tym mieć poczucie bezpieczeństwa w razie jakiegokolwiek zagrożenia hałasem. Nierzadko wyposażone są one w radio lub wejście AUX, które umożliwia podpięcie do nich ulubionego odtwarzacza muzyki lub smartfona.
Dzięki ochronnikom słuchu możemy bez żadnych obaw pracować na polu przy akompaniamencie głośnych maszyn. Korzystanie z nich to idealna ochrona słuchu, ale i przyjemniej spędzony czas przy pracy.
Zapraszamy również do zapoznania się z naszą ofertą ochronników słuchu.