Mało kto, zdaje sobie sprawę jak ważna jest odpowiednia ochrona wzroku w rolnictwie. Przede wszystkim myśląc o zagrożeniach w pracy rolnika, przychodzą na myśl urazy rąk, nóg lub spowodowane kontaktem z chemikaliami. Oczywiście jest to prawda, jednak poza tym rolnictwo jest jedną z tych gałęzi przemysłu, w której bardzo często dochodzi również do urazów oczu.
W trakcie codziennej pracy, oczy rolników narażone są na wpływ wielu czynników zewnętrznych. Mogą to być ciała stałe, płyny, gazy oraz pyły. To właśnie one oddziałują negatywnie przede wszystkim na narząd wzroku.
Do większości urazów oczu dochodzi podczas prac na polu. Wówczas narząd wzroku jest szczególnie narażony na kontakt z różnego rodzaju ciałami obcymi oraz negatywnym oddziaływaniem promieniowania UV. Jednak duże ryzyko odniesienia urazu istnieje również podczas obsługi maszyn i urządzeń, a także pracy przy nawozach oraz ziarnach. Pamiętać należy również o niebezpieczeństwie dla oczu,w trakcie oprysków. Substancje chemiczne mogą nie tylko je podrażnić, ale nawet trwale uszkodzić.
Najczęstsze urazy oczu w rolnictwie
To jak ważna jest odpowiednia ochrona wzroku w rolnictwie świadczyć mogą potencjalne typy urazów. Potencjalnie jest ich kilka. Następstwem każdego jest tymczasowe lub długotrwałe upośledzenie wzroku. Najczęściej pod wpływem chemikaliów oraz ciał obcych dochodzi do wysuszenia błony spojówkowej. Tzw. zespół suchego oka, objawia się pieczeniem, zaczerwienieniem oraz swędzeniem oczu. Nie jest on jednak aż tak niebezpieczny dla wzroku jak odwarstwienie siatkówki, do którego może dojść podczas prac polowych. To schorzenie może doprowadzić do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia oczu. Przede wszystkim możemy się go nabawić pracując z maszynami i narzędziami, gdzie istnieje największe ryzyko „tępego” urazu oczu. Gdy po takim zdarzeniu przed oczami zaczną pojawiać się błyski, kropki, krople należy niezwłocznie udać się na ostry dyżur.
Najczęściej brak ochrony oczu podczas pracy na polu i gospodarstwie wiąże się z tymi dwoma schorzeniami. Oczywiście jednak podczas codziennej pracy, rolnicy narażeni są na wiele innych urazów oczu.
Jak wygląda odpowiednia ochrona wzroku w rolnictwie?
Jak większości urazów, również i oczu można wcześniej zapobiec. Ochrona wzroku w rolnictwie powinna polegać na ostrożności oraz stosowaniu środków ochrony indywidualnej. Gogle oraz okulary ochronne stanowią szczelną barierę dla oczu przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. Przy użyciu obecnych technologii są nie tylko bardzo trwałe i wytrzymałe ale wygodne w codziennym użytku. Dobierając właściwy ochronnik należy pamiętać, aby był możliwie jak najbardziej szczelny, a przy tym komfortowy podczas noszenia. Nie może on zaburzać pola widzenia. W szczególnych sytuacjach lub dla większej ostrożności można zaopatrzyć się w zestaw chroniący całą twarz – gogle lub okulary wraz z osłoną. Nie wiąże się to z żadnym dużym obciążeniem budżetu.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na środki ochrony oczu i twarzy. W razie jakichkolwiek pytań, chętnie służymy również pomocą.